Anglų – pasaulinė kalba, kodėl?

Jei mokotės anglų kalbos, greičiausiai tam turite konkrečią priežastį. Galbūt dėl aukštesnių pareigų darbe, o gal jūsų vaikas turi angliškai kalbantį partnerį. Atrodo, jog šiais laikais visi mokosi anglų kalbos ir ji tampa daugiausiai vartojama kalba pasaulyje. Taip pat ji yra vadinama verslo ir prekybos kalba, o Europoje angliškai susikalbėsite beveik kiekvienoje šalyje. Bet kodėl? Kas daro anglų tokia stebuklinga ir kodėl daugelis nori ja laisvai kalbėti? Atsakymas slypi istorijoje, politikoje, kultūroje ir technologijose.
Britų imperija
Pirmoji ir pakankamai akivaizdi priežastis, kodėl anglų kalba išplito – Britų imperija. Prieš pradedant kolonizaciją anglų kalbą vartojo tik Britai, o jiems kolonizavus ketvirtadalį pasaulio ir pradėjus tarptautinę prekybą kalba išplito natūraliu būdu. Tiesa, iš pradžių ji buvo vartojama tik prekybos ar verslo srityse, o laikui bėgant anglų kalba buvo reikalinga ir išsilavinimui gauti. Nuo tada ši kalba tapo elitine, ja kalbėjo tik žmonės, kurie mokėsi literatūros, filosofijos bei poezijos. Anglų kalba tapo lygiai tokia pat svarbi kaip prancūzų. Kas dar nutiko, jog daugiausiai vartojama prancūzų kalba buvo nurungta?
Pokario Jungtinės Amerikos Valstijos
Po dviejų pasaulinių karų valstybės buvo išsekusios ir pažeidžiamos. O JAV pradėjo klestėti prekyba, visai kaip Didžiosios Britanijos praėjusiame amžiuje. Tai anglų kalbą įtvirtino verslo ir prekybos pasaulyje. Tačiau muzikos ir filmų industrijos dėka sparčiai populerėjo amerikietiška kultūra. Džiazas, Rokenrolas ir kitos populiarios muzikos iš JAV ir JK įsiskverbė į žmonių kultūrinį gyvenimą, todėl anglų tapo ne tik verslo, bet ir pramogų kalba didžiajai daliai pasaulio žmonių.
Skaitykite toliau ↓
Technologijos
JAV tapus supervalstybe čia buvo išrastas ir internetas, taigi, visiškai nenuostabu, kad visa leksika buvo parašyta anglų kalba. Kompiuterių klaviatūros yra pritaikytos lotyniškai abėcėlei, o visų mūsų išmaniųjų prietaisų techninėje įrangoje naudojami angliški žodžiai, kurie tapo įprasti visame pasaulyje, nes nebuvo kitos alternatyvos. Lygiai taip pat ir mokslo pasaulyje. Taip jau istorijoje susiklostė, jog visi svarbiausi tyrimai buvo rašomi anglų kalba, kad jį suprastų kuo didesnė dalis žmonių. Tai išliko iki šių dienų, didžioji dalis mokslinių tyrimų yra parašyti angliškai.
Populiarumo siekimas
Anglų kalba visame pasaulyje vartojama norint apibūdinti tam tikrą gyvenimo būdą ar kultūrą, susijusią su amerikietiško stiliaus sėkme ar pramogomis, arba kartais parodyti tam tikrą britišką kokybę. Kaip jau minėjau, anglų kalba yra paplitusi muzikos ir filmų industrijoje. Didelio biudžeto ir daugelio mėgstamiausi klasikiniai filmai dažniausiai kuriami anglų kalba. Muzikos pasaulyje, jei grupė nori išpopuliarėti ar išgarsėti, jie savo kūrybą rašys ir įrašinės anglų kalba. Galbūt todėl, kad ši kalba pasieks platesnę auditoriją, o gal į anglų kalbą žiūrima rimčiau kaip į geros pop muzikos elementą.
Dabar, kai anglų kalba taip paplitusi internete, radijuje, mokyklose ir verslo pasaulyje, sunku nuo jos atitrūkti. Greičiausiai jau patys pastebėjote, norint įsitvirtinti šiandienos pasaulinėje rinkoje, yra beveik privaloma mokėti anglų kalbą. Štai kodėl studentai ir suaugusieji, daugiau nei bet kada anksčiau, mokosi nuotoliniuose anglų kalbos kursuose, kad galėtų kuo laisviau kalbėti. Žinoma, tai nėra sėkmės garantas, tačiau tai tikrai padidina tikimybę pasiekti išvajotą darbo poziciją!