Kaip tobulinti anglų kalbos klausymo bei kalbėjimo įgūdžius?

Natūraliai pirmieji kalbos įgūdžiai, kuriuos išmoksta žmogus, yra kalbėjimas bei klausymas. Tačiau, ko gero, šie įgūdžiai yra ir sunkiausiai įgaunami, jei lygintume su skaitymu ir rašymu. Dviejų žmonių ar grupės komunikacija sėkmingai nevyks, jei nors vienas žmogus nemokės išsakyti savo minčių ar nemokės išklausyti ką sako kiti. Taigi, kaip tobulinti šiuos pagrindinius anglų kalbos įgūdžius?
Pirmoji klausymosi patirtis
Mūsų klausymosi patirtis prasideda dar 4 mėnesius prieš gimimą, girdime savo mamos bei žmonių aplink ją balsus. Tik gimus pradedame išskirti garsus ir po kiek laiko kurti jiems asociacijas su tuo, ką matome. Po keleto metų mes jau turime visai ne mažą žodyną, o po kiek laiko, jau galime pasakoti labai paprastas istorijas su paprastai suformuluotais sakiniais, pritaikydami bent keletą skirtingų laikų. Būtent taip mes išmokstame savo gimtąją kalbą.
Klausykitės kaip vaikas
Kaip mokėtės lietuvių kalbos vaikystėje, taip pradėkite mokytis ir anglų kalbos. Susitelkite į garsų skambesį, iš pradžių pamirškite gramatines struktūras ar žodžių reikšmę. Kuo daugiau klausysite, tuo greičiau ir lengviau pradėsite vartoti anglų kalbą realiose situacijose. Išmokite klausytis, po to šias žinias lengvai pritaikysite kalbėjimui.
Būkite geras klausytojas
Svarbu ne tiesiog girdėti, bet aktyviai klausyti. Norint būti geru klausytoju reikia susikaupti ir vykstant pokalbiui negalvoti apie pašalinius dalykus, taip pat reikia savo pašnekovą išklausyti iki galo, neįsiterpiant ir negalvojant, kokį atsakymą pateiksite. Taip pat, be galo svarbu gaunamos informacijos suvokimas, ne tik žodžių, bet ir intonacijos ar neverbalinės kalbos.
Skaitykite toliau ↓
Klausydamiesi mokykitės kalbėti
Kaip jau minėjau, kalbėti išmokstame klausydami, su laiku pradedame pasakoti sudėtingesnes istorijas, vartoti ilgesnius sakinius. Mokymasis kalbėti reikalauja daug pastangų, bandymų, klaidų darymo, kartojimo ir praktikos. Nesitikėkite, jog tobulai ištarsite naują žodį ar frazę iš pirmo karto ar kad išmoksite anglų kalbą be jos pritaikymo realiose situacijose.
Kaip sklandžiai kalbėti?
Norint sklandžiai kalbėti nauja užsienio kalba prireiks šiek tiek laiko, tačiau pateiksiu keletą patarimų, kurie padės to pasiekti greičiau. Duokite sau keletą sekundžių pagalvoti, ką norite pasakyti, tai suteiks jums šiek tiek daugiau pasitikėjimo. Atsisakykite galvoti lietuviškai, išversti į anglų ir tik tuomet išsakyti savo mintis, nuo pat pradžių galvokite angliškai, kad ir labai paprastais sakiniais. Kalbėdami palaikykite lėtą tempą, tačiau ne per lėtą, vis dėlto pokalbis turėtų skambėti natūraliai. Nepamirškite vartoti susiejamųjų žodžių, tokių kaip o, bet, tačiau, bus daug lengviau sujungti ilgus sakinius ir jie bus kur kas aiškesni.
Kaip praktikuotis?
Visuomet galite rasti grupę, kurioje nuolatos kalba angliškai apie tam tikras temas ar tiesiog dalinsi savo gyvenimiškais įspūdžiais. Kai esate vienas namuose kalbėkite garsiai, angliškai pasakokite trumpas istorijas, tai be galo puiki praktika, jei nedrąsu iš karto komunikuoti su kitais. Jei kol kas dar nežinote tiek žodžių, jog galėtumėte pasakoti istoriją, garsiai skaitykite knygą ar straipsnį anglų kalba. Taip pat nuostabus būdas įrašyti savo balsą, o po keleto dienų perklausyti ir pastebėti daromas klaidas bei jas tobulinti.
Kalbėjimas ir klausymas yra glaudžiai susiję įgūdžiai, todėl juos rekomenduojama tobulinti kartu. Jei dar neturite jokių anglų kalbos pagrindų, geriausias būdas – nuotoliniai anglų kalbos kursai. Juose gausite struktūrizuotą medžiagą, mokytojo pagalbą bei galėsite mokytis jums asmeniškai patogiausiu laiku.